Wysmakowany styl nie musi oznaczać dużych wydatków na garderobę dla mężczyzny. Modą męską rządzą pewne klasyczne reguły, które nie są ani zbyt trudne, ani nie wymagają dokonywania kosztownych zakupów, a warto je znać, aby wiedzieć jak ubierać się dobrze. Zacznijmy od podstawowych reguł, które są bardzo pomocne na zakupach, jak i podczas dobierania ubrań bezpośrednio przed wyjściem.

Zacznijmy od szerokości klap w marynarce oraz szerokości krawata – powinny być zbliżone. Sytuacje, kiedy ubieramy wąski krawat do marynarki z szerokimi klapami jest modowym faux pas, nie wspominając już o tzw. „śledziu”, który po prostu w większości przypadków nie wygląda korzystnie. Najczęściej spotykane szerokości to ok 5-7 cm, w Polsce rzadko kiedy można spotkać szersze klapy marynarek czy krawaty.

W przypadku koszuli natomiast warto zwracać uwagę na wielkość wyłogów kołnierzyka. Powinny one schować się pod klapami marynarki. Małe wyłogi kołnierzyka wyglądają nieelegancko i bardzo niekorzystnie wypaczają sylwetkę, nawet najbardziej proporcjonalnie zbudowanego mężczyzny. Są oczywiście wyjątki – to kołnierzyki tzw. tab-collar lub pin-collar, których wyłogi są spięte łącznikiem lub spinką – dość jednak rzadko spotykane w Polsce.

W przypadku spodni często powtarzanym nadal błędem jest ich nadmierna długość, która sprawia, że nad butem tworzy się fałda. To nie jest prawidłowa długość dla obecnie noszonych szerokości nogawek spodni, które są dużo węższe niż 15-20 lat temu. W przypadku szerokich nogawek (23-24 cm), taka długość, która sprawia, że tworzy się fałda nad butem jest akceptowalna. Ale w przypadku węższych nogawek, o szerokości poniżej 20 cm taka długość nie jest odpowiednia. Spodnie nie powinny opierać się na bucie, ich długość powinna się kończyć na górnej krawędzi cholewki buta.

Poszetka jest ostatnimi czasy detalem, który cieszy się ogromną i stale rosnącą popularnością. Powinna mieć inny deseń niż krawat, ale powinna być wykonana z tego samego lub podobnego materiału, czyli jeśli zakładamy np. jedwabny krawat to również jedwabną poszetkę. Warto pamiętać o zasadzie, że im bardziej formalna okazja tym bardziej stonowana powinna być poszetka. W przypadku wieczorowych garniturów czy smokingu obowiązuje biała, równo złożona poszetka w tzw. tv fold.

W przypadku długości rękawów marynarki powinna być ona taka, aby wystawał spod rękawa mankiet koszuli na ok 1,5 – 2 cm. Z kolei rękaw koszuli powinien sięgać przegubu nadgarstka.

Zawsze doradzamy naszym klientom co wybrać i na jaką okoliczność podczas zakupów. Każdy klient ma pewność, że dokonał właściwego wyboru. Zapraszamy do Salonu MEN na ul. Kupiecka 26 w Zielonej Górze